Hydroizolacja i termoizolacja: izolacje natryskowe

Hydroizolacja i termoizolacja: izolacje natryskowe

Na co powinniśmy zwrócic uwagę wybierając piankę otwarto-komórkową ?

Jeśli chodzi o parametry pianki o otwartej komórce stosowanej jako ocieplenie poddasza pianką tzw. termoizolacja, jednym z najważniejszych parametrów jest opór dyfuzyjny oraz nasiąkliwość pianki, jak z resztą każdego materiału izolacyjnego. Ośrodki badawcze oraz certyfikujące określają przewodność cieplną materiału i jest ona zawsze deklarowana.Badanie to odbywa się w temperaturze 10 °C i nie może być większej różnicy temperatur po obu stronach przegrody niż 1 °C. W przypadku izolacji poddasza które ma być dla nas oszczędnością porą zimową temperatury na zewnątrz osiągają -20 °C a wewnątrz żebyśmy mogli normalnie funkcjonować stwarzamy temperaturę 20-25 °C, co się wiąże nieuchronnie z uruchomieniem pieca. Jest to róznica temperatur znacznie odbiegająca niż zakładana podczas badania.W wyniki dużej różnicy temperatur dochodzi do kondensacji pary wodnej i wytrącenia wilgoci z powietrza.Kierunek w którym przemieszcza się wilgoć czyli para wodna jest ten sam w którym migruje nam ciepło z budynku, czyli do góry a więc przechodzi nam ono przez warstwę izolacji.Przechodząca wilgoć przez warstwę izolacji pogarsza nam parametr przewodności cieplnej, który w aprobacie przypominam mamy deklarowany przy 10°C.W tym momencie powinniśmy się skoncentrować nad nasiąkliwością materiału.W naszym przypadku docieplenie poddasza pianką odbywa sie przy zastosowaniu materiału, którego nasiąkliwość wynosi najniższą z możliwych. Bardzo niska nasiąkliwość gwarantuje nam utrzymanie przenikalności cieplnej, miesiącami zimowym na bardzo dobrym poziomie w stosunku do innych materiałów izolacyjnych w tym również pianek poliuretanowych innych producentów.Nasiąkliwość jest wypadkową kilku czynników.Decydując się na ocieplenie pianką, czy też docieplenie pianką w już istniejącym budynku, poza wentylacją, która redukuje nam wilgotność w pomieszczeniach bardzo istotna jest paro-przepuszczalność materiału, czyli współczynnik u (mi) który dla naszej pianki wynosi 3.
O tak wysokiej paro-przepuszczalności decyduje wielkość komórek. Z uwagi że komórka naszej pianki, stosowana jako ocieplenie natryskowe jest większa, przepływ powietrza przez nią,w którym zaznaczam jest wilgoć jest szybszy przez co mamy gwarancję że materiał izolacyjny nie pogorszy swoich właściwości w znacznym stopniu.Miernikiem dla oporu dyfuzyjnego jest powietrze dla którego u wynosi 1.Im jest ono bliższe wartości 1 tym lepiej. Dla przykładu dla drzewa w postaci wieźby dachowej współczynnik uwynosi 40.
Analogicznie opór dyfuzyjny naszej pianki jest 23.5 krotnie wyższy niż wieźby dachowej, co z kolei mówi nam o tym że materiał izolacyjny nie będzie powodował butwienie wieźby dachowej.Ze względu na te jak również inne parametry docieplenie natryskowe przy użyciu pianki wypiera z rynku tradycejne metody docieplenia.

Pianka zamknięto-komórkowa

Często na rynku polskim spotykamy się z pytaniem, która pianka jest lepsza? Czy ta o strukturze otwartych komórek tzw. termoizolacja, czy też ta o strukturze zamkniętych tzw. hydroizolacja? Nic mylnego!Każda z nich ze względu na natrysk wykonywany bezpośrednio u klienta jest lepsza niż nie jeden materiał izolacyjny który że względu na brak możliwości wykonania bezszwowo naraża naszą inwestycję, czy nasz dom na błędne wykonanie usługi izolacji.W tym momencie zastosowanie pianki daje nam możliwości uniknięcia tego ryzyka. Pianka zamknięto-komórkowa stosowana jest sporadycznie jako izolacja poddasza od strony wewnętrznej w przypadku gdy mamy wentylację grawitacyjną. Jeśli chodzi o izolacje natryskowe ,gdy mamy w domu wentylację mechaniczną mamy większe pole do popisu. Musimy tylko pamiętać o prawidłowym zaprojektowaniu przegrody i zależności niektórych materiałów np. drzewa w postaci deskowania czy też wieźby dachowej od dostępu powietrza czyli wentylowania go bo jak jest to nam wiadome od lat jeśli takowego nie będzie drzewo może butwieć. Pianka zamknięto-komórkowa ma szerokie zastosowanie jako hydroizolacja fundamentów, posadzek także stropów.Spotykamy ją na codzień nie mając świadomości.Wszystkie hale przemysłowe stawiane w płyt warstwowych w większej części mają w środku poliuretan o zamkniętej komórce. Nasze lodówki czy tez chłodziarki również. Zderzaki w samochodach także go posiadają.Statki lotnicze ze względu na swoją wyporność jak również dokładność izolacji w tym przypadku niebywale istotną, również są izolowane pianką o zamkniętej komórce. Począwszy na izolacji domów kończąc na rurociągach poprzez ule czy też deski do serfiowania to jest właśnie poliuretan o strukturze zamkniętych komór.

izolacje natryskowe

Zobacz jak to sie robi


Ze względu na dobrą adhezję izolacja poddasza może odbywać sie przy bezpośrednim nanoszeniu pianki na deskowanie, blachę, beton, płytę OSB i folię.W ten sposób podwyższamy ogólną efektywność energetyczną budynków.W praktyce zaleca się jednak stosowanie membran dachowych celem uniknięcia zawilgocenia ocieplenia.

izolacja poddasza   termoizolacja   izolacje natryskowe

Zalety pianki poliuretanowej:

 • znacznie podnosi sprawność energetyczną budynku,dostrzegalną w comiesięcznych niższych kosztach utrzymania obiektu  
 • poprawia jakośc powietrza wewnątrz
 • eliminuje w dużym stopniu przepływy powietrza przez przegrody, redukując ucieczki ciepła podczas chłodów i napływ gorącego powietrza podczas upałów
 • redukuje i kontroluje hałas
 • posiada wysoką adhezję do praktycznie wszytkich materiałów stosowanych w budownictwie
 • zmniejsza obciążenia konstrukcji dachów i ścian
 • minimalizuje zniszczenia powodowane zaciekającym deszczem i nie kumuluje wilgoci
 • zwiększa bezpieczeństwo użytkowników poprzez znaczne zastosowanie nietoksycznych składników
 • szybkość instalacji ( jednorazowy natrysk do 300 m2 dzienniez czasem zastygnięcia 15 s.)
 • szczelność ( brak mostków termicznych ) eliminująca straty ciepła spowodowane konwekcją
 • z atrzymanie w budynku ciepła z jednoczesnym efektem " oddychania
 • wspaniałe wygłuszenie (produkt wykorzystywany w studiach radiowych i w kinach domowych)
 • lekkość (minimalne obciążenie powierzchni dachowych i konstrukcji)
 • trwałość , nie zanika w wyniku utleniania
 • zabezpieczenie przed pyłkami i kurzem
 • brak substancji atrakcyjnych dla insektów i gryzoni
 • usztywnienie konstrukcji budynków( szczególnie pożądane w domach szkieletowych)


hydroizolacja termoizolacja

Doskonała hydroizolacja jaką ma pianka poliuretanowa sprawia, iż nadaje się ona jak żaden inny materiał do izolacji fundamentów.

 

izolacje natryskowe

izolacja poddasza

 

 

 

 

 

 

 

 

Izolacje natryskowe, które mogą być stosowane jako termoizolacja jak i hydroizolacja przebojem wypierają tradycyjne metody docieplenia. Wytrzymałość na ściskanie zamkniętej komórki rzędu 350 kPa, umożliwia swobodne chodzenie po jej powierzchni bez obaw przed uszkodzeniem.Najważniejszą cechą przy zastosowaniu tej metody jest zapewnienie szczelności.Izolacje natryskowe nie opadają pod wpływem grawitacji.Zbędne jest ich mocowanie, co znacznie skraca czas wykonania.Dodatkowo wysoka lepkośc w trakcie natrysku pozwala nam uzyskać bardzo dobrą przyczepność do podłoża, wzmacniając je jak i usztywniając.Na dzień dzisiejszy zastosowanie pianki jako hydroizolacja pozwala uzyskać nam najlepszy efekt.hydroizolacja termoizolacja termoizolacja i hydroizolacja2017-05-17

13-14.05.2017 Podhalańskie Targi Budownictwa

 

2017-04-27

2017-04-27

45 Krakowskie Targi Budownictwa już za nami.

 

Referencje Certyfikat Autoryzacji PGIN Autoryzacja Kumibex

RZETELNA FIRMA


wszelkie prawa zastrzeżone © OPTIMUM 2010 | realizacja: AstoSoft & projekt: FactoryMedia